Porządkowanie pokoiku wspólnie z dzieckiem 0
Porządkowanie pokoiku wspólnie z dzieckiem

Bałagan w pokoju dziecięcym to częste zjawisko, które doskonale zna każdy rodzic. Zazwyczaj każde bawienie się pociech kończy się wyrzuceniem zabawek na środek pokoju. Najważniejszą zasadą, którą należy wpajać dziecku od najmłodszych lat, jest to, aby po każdej zabawie zawsze pozostawiać porządek. Jeśli z racji wieku wciąż pomagamy dziecku w sprzątaniu, postarajmy się, by potraktować to jako przyjemność, a po skończonych porządkach pochwalić dziecko bądź nagrodzić je np. lizakiem. To zawsze dobra motywacja!

Kolorowe pudełka, pojemniki i funkcjonalne mebelki

Dobrym sposobem na opanowanie chaosu w dziecięcym pokoiku mogą być: kufer na zabawki, pudła bądź kolorowe pojemniki różnej wielkości. W jednym z nich schować można lalki lub samochodziki, z kolei w drugim klocki, w jeszcze innym puzzle i gry, a także pluszaki czy też większe zabawki. Wsadzanie rzeczy do pudełek jest nie tylko szybsze i łatwiejsze, ale sprawia, że pokój staje się wizualnie czystszy, a jednocześnie bardziej uporządkowany. Można przy wspólnym sprzątaniu zastosować metodę zdrowej rywalizacji — dziecko sprząta do pudeł np. w szarym kolorze, a my do niebieskich. Kto wykona zadanie szybciej, wygrywa. Dobrym sposobem jest również oklejenie pudełek naklejkami z nazwami przedmiotów, które mają się tam znaleźć. Świetnym rozwiązaniem jest także stolik z otwieranym blatem — można w nim schować kolorowanki i kredki.

Im więcej zabawek, tym większy bałagan

Każdy rodzic uwielbia kupować dzieciom prezenty. Dodatkowo w ciągu roku pojawiają się różne uroczystości i święta – urodziny czy chociażby Dzień Dziecka. Zabawki to jedne z najchętniej wręczanych podarunków, a jednak ich nadmiar może powodować bałagan. Z tego powodu warto wspólnie z pociechą zrobić selekcję i zostawić tylko te, którymi dziecko się bawi, a pozbyć się tych nieużywanych. Można podarować je młodszym dzieciom w rodzinie czy też oddać do przedszkola — dodatkowo nauczy to dzieci dzielenia się z innymi.

Przypisanie zabawek do konkretnych miejsc

Warto również zadbać o to, aby każda zabawka miała swoje miejsce, jak w przypadku wcześniej wspomnianej segregacji do pudełek. Kiedy powiemy dziecku, że ma odłożyć przedmiot na swoje miejsce, powinno ono wiedzieć, gdzie konkretnie ma znaleźć się zabawka. Sprzątanie pokoiku stanie się wtedy o wiele łatwiejsze — dziecko samo będzie wiedziało, gdzie „mieszka” jego ulubione autko czy lalka.

Posprzątany pokój — spokojny sen

Jeśli dziecko niekoniecznie jest chętne do sprzątania pokoju po każdej skończonej zabawie, to warto by wyrobić w nim nawyk porządkowania po dobranocce czy też chwilę przed snem. Wieczorny ład sprawi, że dziecko będzie miało możliwość spokojniejszego snu i nie będzie rozproszone. W końcu gdy w pokoju cały czas porozrzucane są klocki razem z autkami, nie zachęcą one malucha do spokojnego zasypiania, a raczej do dalszej zabawy.

Zaproponuj dziecku pomoc

Zamiast kierować się frustracją dziecka i stale słyszanym słowem „nie” z jego ust bądź też wyręczaniem go z obowiązku posprzątania pokoju, kierujmy się zasadą wzajemnej pomocy. Oprócz oczywistego efektu, jakim jest uprzątnięty pokój, wspólna praca wpływa na wzmocnienie więzi dziecka z rodzicem. Możecie sprzątać pokój, śmiejąc się i tańcząc. To lepsze niż karanie dziecka i krzyk!

Spora część maluchów ma problem ze sprzątaniem. Nic w tym dziwnego, nawet wielu dorosłych nie lubi wykonywać tej czynności. Ważne jest jednak, aby od samego początku wpajać dziecku dobre nawyki. Posprzątać dziecięcy pokoik można wspólnymi siłami – w ramach rytuału przed snem lub przyjąć strategię sprzątania od razu po zabawie. A wy jakie macie pomysły na wspólne porządkowanie dziecięcego bałaganu?

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl