Dostosowanie przestrzeni domowej do dziecka 0
Dostosowanie przestrzeni domowej do dziecka

Każde dziecko powinno mieć zapewnioną bezpieczną przestrzeń w domu. Noworodki potrzebują uwagi non stop, a kiedy przejdą ten okres, zaczyna się stawianie pierwszych kroków i świat zdaje się dla nich nie mieć żadnych ograniczeń. Oczywiście na tym się nie kończy – dziecięca ciekawość jest tak wielka, że rodzice naprawdę muszą się nieźle natrudzić, by domowa przestrzeń była w pełni bezpieczna. Na jakie niebezpieczeństwa w domu narażone są małe dzieci?

Mali odkrywcy

Kolorowa mata i zabawki rozrzucone po pokoju wydają się być ciekawą opcją dla małego dziecka, lecz nie na długo. Kiedy maluch nauczy się chodzić, pozostała część domu stanie się niezwykle ciekawa i fascynująca. I choć dom dla dorosłych domowników wydaje się w pełni bezpieczny, tak dla małych dzieci może to być spory tor przeszkód. Podstawowym miejscem do zabaw w domu jest podłoga. Jeśli posiadamy w domu śliskie powierzchnie, to ważne, by wyłożyć je np. dywanem antypoślizgowym. Z kolei schody warto zabezpieczyć barierką — dzieci, które uczą się chodzić, uwielbiają poznawać nowe otoczenie. Wystarczy chwila nieuwagi i bardzo łatwo mogą znaleźć się one na stopniach. Wannę lub prysznic również warto wyposażyć w gumową matę antypoślizgową – ochroni ona malucha przed poślizgnięciem się w wodzie. Wiele wypadków z udziałem dzieci ma miejsce właśnie w domu, niektóre z nich wymagają nawet hospitalizacji, dlatego właśnie warto zabezpieczyć przestrzeń, by uniknąć przykrych sytuacji.

Blokady i zabezpieczenia

Przytrzaśnięte przez szuflady palce dziecka to prawdziwa zmora rodziców. Otwierane szafki można jednak skutecznie zabezpieczyć, np. montując w nich zamek magnetyczny bądź zastosować specjalną blokadę. Zapewni to również bezpieczeństwo, gdyż w szafkach często znajdują się różne ostre przedmioty, szkło, urządzenia elektroniczne czy lekarstwa. Prosta blokada w postaci haczyka zabezpieczy zawartość w szufladach, która jest nieodpowiednia dla małych dzieci. Również gniazdka elektryczne to spore niebezpieczeństwo czyhające na małych odkrywców w domu – wszystko dlatego, że najczęściej znajdują się one zaledwie kilka centymetrów od podłogi. Odpowiednie zabezpieczenie kontaktów pozwala zatroszczyć się o zdrowie i życie malucha. Jednym z polecanych do gniazdek rozwiązań są zaślepki — zmniejszają one ryzyko wetknięcia przez dziecka palców lub różnych przedmiotów.

Prywatna przestrzeń

Każdy z domowników powinien posiadać swoją prywatną przestrzeń. Dla rodziców będzie to ich własna sypialnia, a dla dziecka – jego pokój. Oczywiście noworodki często mają swój kącik u rodziców, lecz z biegiem czasu warto zapewnić dziecku jego własne cztery kąty. Jak powinien wyglądać taki pokój? W pierwszych latach życia dobrze jest, aby dominowały w nim jasne, ciepłe kolory — działają one uspokajająco i nie będą stanowiły dodatkowych, niepotrzebnych bodźców. Planując dziecięcy pokoik, ważną kwestią będzie również przystosowanie przestrzeni do potrzeb pociechy, a więc zapewnienie dostępności zabawek i rzeczy, które go otaczają oraz z których może swobodnie korzystać. Maluch powinien mieć możliwość w każdej chwili, aby wyciągnąć książeczkę i odłożyć ją, kiedy tylko będzie chciał. Dlatego książki powinno się umieszczać nisko, w zasięgu ręki dziecka. Ważną kwestią jest również odpowiednie łóżko. Powinno być ono dostosowane indywidualnie do wieku dziecka. Dla młodszych pociech mogą to być łóżeczka z barierkami — zakłada się je w celu zabezpieczenia dziecka przed spadnięciem w czasie snu, ale również podczas zabawy. Dzieci już od najmłodszych lat lubią rysować, malować lub układać puzzle, dlatego ważne jest, aby w ich pokoiku nie zabrakło stoliczka z krzesełkiem przystosowanym do jego wzrostu. Warto zwrócić uwagę także na okna – choć są one w domu wysoko, to należy zadbać o to, by meble nie stały bezpośrednio pod nimi. Dzieci bowiem lubią się wspinać i wyglądać przez okno — więc dobrym rozwiązaniem będzie zabezpieczenie ich i wyposażenie w klamkę z zamkiem bądź przyciskiem. Można także zamontować specjalną blokadę – tych jest sporo na rynku. Pokój dziecka pełni kilka funkcji jednocześnie — jest sypialnią, miejscem zabawy, kącikiem do czytania, a także garderobą malucha. Najważniejsze jednak, by była to przestrzeń w pełni bezpieczna, przytulna i dostosowana do potrzeb maleństwa.

Stworzenie bezpiecznej przystani dla dziecka jest trudne, jednak znając odpowiednie sposoby, wszystko jest możliwe. Małe dzieci miewają różne pomysły. Potrafią podczas zabawy wchodzić na meble, a także są ciekawe wszystkiego — wetkną nawet kredkę do kontaktu, by tylko zobaczyć, co się stanie. Ich bezpieczeństwo jest dla nas najważniejsze. Jesteśmy ciekawi, jak wy radzicie sobie z wydzieleniem bezpiecznych przestrzeni? Jakie są wasze sposoby na małych odkrywców?

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl